Background
Haberler & Duyurular

Türk Kahvesi Nasıl Ortaya Çıktı?

entry image
Türk Kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodudur. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi vardır. Kısacası, kendine özgü bir kimliği ve geleneği vardır. Önceleri Arap Yarımadası’nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilen içecek, bu yepyeni hazırlama ve pişirme metoduyla gerçek kahve lezzetine ve eşsiz aromasına kavuşmuştur. Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa; uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlayıp tüketmiştir.

Espresso Ve Diğer Kahveler Arasındaki Farklar

entry image
Espresso, kahve hazırlama yöntemi değil, çekirdekten ekstrakte edilen sıvıdır. Belirli bir robusta veya arabica kahve çekirdeklerinin hazırlanmasıyla iyi bir fincan espresso alabilirsiniz. Her espresso bir kahvedir ama her kahve bir espresso değildir. Espresso farklı bir kahve çekirdeği değildir, ancak kavurucuların espresso haline gelmek üzere tasarlanmış çekirdekler için özel bir süreci olabilir. Aslında, kavurucular fazladan kafein eklemek için yüksek kaliteli robusta çekirdeklerini kullanmayı tercih edebilirler ve tipik olarak espresso çekirdekleri, demleme kahveye göre daha uzun ve daha koyu kavrulur.

Çekirdekten Çikolataya

entry image
Çekirdekten Bara Çikolata terimi, küçük çikolata üreticilerinin çikolatalarını hem çikolatalardan hem de seri üretilen çikolatalardan ayırt etmelerinin bir yolu olarak başladı. 2005'ten başlayarak, zanaat çikolata üreticileri, bazıları ayda sadece birkaç yüz bar üreten küçük parti bölgesinde faaliyet göstermeye başladı. Az miktarda kakao satın aldıktan sonra kakao çekirdeklerini kendileri temizliyor, kavuruyor, çatlatıyor, ayıklıyor ve öğütüyorlardı. Bu süreci, kakao çekirdeğinden çikolataya, yani uzun mikro partili çikolata yapımı sürecinin kısaltması olarak "çekirdekten çikolataya" olarak adlandırmaya başladılar.

Kahve Hakkında İlginç Gerçekler

entry image
Dünyada en çok ticareti yapılan metalardan birisi de kahvedir. Bu ölçekte ticareti yapılan bir lezzetin ne olduğu, çıkış noktası, adının kökeni ve dünyaya nasıl yayıldığı ayrıntılarıyla ele alınsa bile, kahvenin hikayesi tam anlamıyla ele alınmış sayılmaz. Zira kahve, dünyayı ve kültürleri öyle derinden etkilemiş bir lezzet ki, okudukça ve araştırdıkça kahve hakkında ilginç gerçekler daha da ilgi uyandırıcı hale gelmektedir. Gelin, dünyayı değiştirmiş olan bu lezzetin hikayesini, kahve hakkında ilginç gerçekler konusunu ele alalım. Tabii kahvelerimiz eşliğinde…